در اولین قدم برای راه اندازی یک وب سایت باید هاست و دامنه خریداری کنید. در واقع هاست و دامنه پایه و اساس یک سایت هستند و تمامی سایتهایی که در اینترنت مشاهده می کنید در حال استفاده از یک هاست و دامنه می باشند. در این مقاله قصد داریم شما را با اصطلاحات پر کاربرد در زمینه ی خرید هاست آشنا کنیم. اطلاعاتی که میتواند برای راه اندازی یک سایت به شما کمک کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

هاست چیست؟

خرید هاست
هاست چیست؟

به بیان ساده و بدون استفاده از اصطلاحات تخصصی, هاست را میتوان به صورت زیر تعریف کرد؛

هاست (Host) یک فضای محدود شده است که فایل ها و اطلاعات وب سایت شما را نگهداری ( میزبانی ) می کند و آن را در صفحات وب نمایش میدهد. در واقع هاستی که برای وب سایت ها خریداری میشود بخشی از یک سیستم همیشه روشن است.

در صورتی که این سیستم لحظه ای خاموش شود سایت هایی که روی آن هاست قرار دارند از دسترس خارج خواهند شد. برای این منظور شرکت های هاستینگ( یا ارائه دهنده گان هاست) دارای تیم های حرفه ای هستند که به صورت 24 ساعته و شبانه روزی مشکلات سیستم های روشن را بررسی میکنند تا مشکلی پیش نیاید. این شرکت ها نرم افزارهایی در اختیار دارند که به صورت لحظه ای اطلاعات هر بخش را گزارش میکند تا در صورت بروز مشکل در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف شود.

برای ثبت سفارش طراحی سایت خود به برگه ی درخواست طراحی سایت مراجعه کنید.

تفاوت هاست و سرور

هاست یک بخش از سرور است. سرور به بخش های مجازی مختلفی تقسیم میشود که هر قسمت آن یک هاست نامیده میشود.

خرید هاست اشتراکی

هاست ها در سه نوع مختلف اشتراکی, اختصاصی و نیمه اختصاصی در دسترس هستند که متناسب با کارایی سایت مورد نظر میتوان یکی از اینها را خریداری کرد.

هاست اشتراکی به هاستی گفته میشود که سرور آن به بخش های مختلفی تقسیم میشوند و هر بخش در اختیار یک سایت قرار میگیرد. در این صورت ممکن است یک سرور از هزاران سایت میزبانی کند.

این نوع میزبانی دارای مزایا و معایب بسیاری است که در ادامه مهم ترین آن را مطرح می کنیم؛

خرید هاست
خرید هاست اشتراکی

از مزایای خرید هاست اشتراکی می توان به مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد. معمولا سایت هایی که تازه راه اندازی شده اند و بازدید کننده های زیادی ندارند بهتر است برای کاهش هزینه های خود از هاست اشتراکی استفاده کنند.

به دلیل اشتراکی بودن هاست انتخابی و استفاده ی همزمان چندین سایت دیگر از آن ممکن است گاهی با مشکل افت سرعت روبه رو شد که این از معایب هاست های اشتراکی به حساب می آید. البته تا زمانی که بازدیدهای زیادی از سایت صورت نگیرد این مشکل چندان دردسر ساز نخواهد بود.

دیگر اینکه امنیت هاست های اشتراکی کمی پایین تر از سایر هاست ها می باشد. نفوذ به یکی از سایت های استفاده کننده از هاست اشتراکی و دسترسی به سرور می تواند تهدیدی برای سایر سایت ها باشد.

خرید هاست اختصاصی

در این نوع از میزبانی یک سرور به سایت مورد نظر اختصاص داده میشود. با توجه به این که تنها یک سایت  از سرور خریداری شده استفاده می کند لذا مشکل افت سرعت با افزایش استفاده از سایت توسط کاربران به وجود خواهد آمد و امنیت بالایی خواهد داشت.

اما این نوع میزبانی هزینه ی بالایی دارد و معمولا مناسب وب سایت های بزرگ با کاربران و بازدید کننده های بسیار است.

خرید هاست نیمه اختصاصی

در هاست های نیمه اختصاصی یک سرور توسط نرم افزارهایی به بخش های مختلف تقسیم میشود. در این نوع از میزبانی مشتری قدرت بیشتری در مقایسه با هاست های اشتراکی دارد.

خرید هاست

خرید هاست
خرید هاست

برای خرید هاست و انتخاب یکی از انواع مختلف میزبانی های موجود, ابتدا باید نوع فعالیت سایت و هدف از راه اندازی آن را تشخیص دهید. سپس با کمک گرفتن از طراحان سایت هاست مورد نظر را انتخاب و خریداری کنید.

هاست رایگان بخریم؟

هاست ها را میتوان به دو صورت رایگان و غیر رایگان تهیه کرد. هاست های رایگان به دلیل شلوغی بیش از حد, معمولا برای سایت های با اهمیت توصیه نمی شوند. ضمن اینکه این هاست ها امنیت پایینی دارند و به دلیل حج بالای استفاده از آنها مدام وب سایت را از دسترس خارج می کنند که این برای سئوی سایت اصلا مناسب نیست.

نکاتی برای خرید هاست

در ادامه چند نکته را مطرح می کنیم که برای خرید هاست حتما باید به آن دقت کنید. البته با انتخاب یک شرکت طراحی وب سایت مطمئن بخش زیادی از این فعالیت ها توسط کارشناسان آن انجام خواهد شد اما لازم است که شما هم به عنوان یک صاحب سایت با این تعابیر آشنا شوید.

  1. در ابتدا نوع هاست را انتخاب کنید؛ هاست ویندوز یا لینوکس
  2. انتخاب فضای ذخیره سازی و پهنای باند مورد نیاز
  3. بررسی کیفیت سایت و دریافت ضمانت های لازم
  4. چگونگی ارائه سرویس ها توسط شرکت ارائه دهنده ی هاست
  5. تاکید بر پشتیبان گیری از اطلاعات سایت توسط شرکت
  6. شرکت هایی که خدمت تست رایگان ارائه می دهند یعنی از کیفیت کار خود اطمینان دارند. این شرکت ها بسیار مناسب هستند.
  7. قیمت را در نظر بگیرید. نه گول تبلیغات رایگان بودن هاست را بخورید و نه به قیمت های بالا اطمینان کنید.
  8. اطمینان حاصل کنید که نظارت و پشتیبانی های شرکت به بهترین شکل ممکن صورت میگیرد.

امنیت

خرید هاست
امنیت

یک هاست در امنیت وب سایت شما بسیار تاثیر گذار است. لذا در انتخاب هاست بسیار دقیق باشید و از شرکت طراحی سایتی که قصد طراحی سایت مورد نظر شما را دارد بابت تمامی بخش های هاست توضیح بخواهید. هاست های استراکی در صورتی که از برنامه های امنیتی خوبی استفاده نشود تهدیدی برای سایت شما به حساب می آیند. لذا در صورتی که متناسب با نیاز خود از این نوع هاست استفاده می کنید باید سیستم امنیتی سایت خود را به شدت تقویت کنید.

 

نظرات, پیشنهادها و تجربه های خود را با ما و سایر کاربران افق وب در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)