میزبانی وب مفهومی بسیار مهم در بحث طراحی سایت است. برای اینکه وب سایت شما بعد از طراحی در معرض دید در فضای آنلاین قرار بگیرد لازم است که روی یک سرور میزبان باشد. برای میزبانی وب دو راه کلی وجود دارد یکی اینکه کامپیوتر خودتان را به یک سرور تبدیل کنید و از آن برای میزبانی وب سایت طراحی شده استفاده کنید که این کار اصلا عاقلانه به نظر نمی رسد. دیگر اینکه از شرکت های ارائه ی دهنده ی میزبانی یک میزبان خریداری کنید.

اما چرا میزبانی با کامپیوتر خودتان را پیشنهاد نمی کنیم و این کار را عاقلانه نمی بینیم؟در ادامه به این پرسش پاسخ خواهیم داد لذا با ما همراه باشید.

میزبانی وب یا web hosting

همانطور که در مقدمه گفتیم میزبانی وب به فضایی گفته میشود که فایل های سایت روی آن بارگزاری میشود تا در اینترنت در دسترس کاربران قرار بگیرد. سرورها کامپیوترهای بزرگ و عظیمی هستند که به صورت دائمی و بدون خاموشی فعالیت میکنند و سبب میشوند تا سایت هایی که روی آنها قرار دارد به صورت دائمی در دسترس باشند.

 

میزبانی وب
میزبانی وب یا web hosting

دلیل اینکه تبدیل کامپیوتر شخصی به یک سرور را منطقی نمی دانیم این است که در درجه ی اول باید سیستم شما به صورت 24 ساعته روشن باشد. بروز هر گونه خاموشی یا اشکال در آن سبب از دسترس خارج شدن سایت شما خواهد شد. دلیل دیگر اینکه در صورتی که بازدیدها از سایت شما افزایش پیدا کند ممکن است سیستم با مشکلاتی روبه رو شود که حل آن کار دشواری است و نیاز به تخصص لازم دارد.

دلیل دیگر برای رد کردن این موضوع سرعت ناکافی اینترنت های خانگی یا مورد استفاده در شرکت است. سرورها نیاز به سرعت اینترنت بالایی دارند, اما در بهترین حالت, سرعت اینترنت های خانگی برای فعالیت یک سرور کافی نخواهد بود.

لذا توصیه میشود در صورت راه اندازی وب سایت از یک شرکت ارائه دهنده هاست, میزبانی وب خود را تهیه کنید.

انتخاب میزبانی وب

میزبانی وب
انتخاب میزبانی وب

میزبانی وب به شکل های مختلفی ارائه میشود از جمله میزبانی اشتراکی و میزبانی اختصاصی. لذا با توجه به نوع سایت خود و کمک گرفتن از فعالان این حوزه میتوانید یک میزبانی مناسب را انتخاب کنید.

در حالت کلی شرکت های ارائه دهنده ی میزبانی وب, سرویس های یکسانی را ارائه می دهند. اما باید به این نکته دقت کنیم که کیفیت و نوع کارایی سایت ما به خدمات دریافتی از میزبانی مرتبط است از جمله ساختار فنی شرکت, پهنای باند و … .

نکاتی برای خرید هاست

در ادامه چند نکته را مطرح می کنیم که برای خرید هاست حتما باید به آن دقت کنید. البته با انتخاب یک شرکت طراحی وب سایت مطمئن بخش زیادی از این فعالیت ها توسط کارشناسان آن انجام خواهد شد اما لازم است که شما هم به عنوان یک صاحب سایت با این تعابیر آشنا شوید.

  1. در ابتدا نوع هاست را انتخاب کنید؛ هاست ویندوز یا لینوکس
  2. انتخاب فضای ذخیره سازی و پهنای باند مورد نیاز
  3. بررسی کیفیت سایت و دریافت ضمانت های لازم
  4. چگونگی ارائه سرویس ها توسط شرکت ارائه دهنده ی هاست
  5. تاکید بر پشتیبان گیری از اطلاعات سایت توسط شرکت
  6. شرکت هایی که خدمت تست رایگان ارائه می دهند یعنی از کیفیت کار خود اطمینان دارند. این شرکت ها بسیار مناسب هستند.
  7. قیمت را در نظر بگیرید. نه گول تبلیغات رایگان بودن هاست را بخورید و نه به قیمت های بالا اطمینان کنید.
  8. اطمینان حاصل کنید که نظارت و پشتیبانی های شرکت به بهترین شکل ممکن صورت میگیرد.

برای مطالعه ی بیشتر توصیه می کنیم به مقاله  خرید هاست نگاهی بیندازید.

انتقال هاست

هاست های اشتراکی از مقرون به صرفه ترین انواع هاست ها هستند که معمولا به سایت های تازه کار توصیه میشود که برای شروع و کاهش هزینه ها از هاست اشتراکی استفاده کنند. در واقع یک سرور به صورت مجازی به قسمت هایی تقسیم میشود و هر قسمت در اختیار یک وب سایت قرار میگیرد.

گاهی ممکن است هزاران سایت روی یک سرور قرار داشته باشند. در صورتی که وب سایت از آمار بازدید زیادی برخوردار نباشد مشکلی برای آن به وجود نخواهد آمد. اما در مقابل سایت هایی هستند که کارایی بالایی دارند و بازدید کننده ها و کاربران بسیاری دارند, هاست اشتراکی اصلا مناسب این وب سایت ها نخواهد بود و آنها را با مشکل های اساسی روبه رو میکند.

لذا برای این سایت ها استفاده از هاست اختصاصی توصیه شده است. هاست اختصاصی از یک سرور اختصاصی استفاده میکند و از امنیت و سرعت بالایی برخوردار است.

سوالی که بسیاری از مشتریان از ما میپرسند این است که میتوان هاست را انتقال داد یا خیر؟

بله امکان انتقال هاست وجود دارد. برای وب سایتهای تازه تاسیس, همانطور که گفتیم میزبانی اشتراکی توصیه میشود تا بخش قابل توجهی از هزینه های کاهش پیدا کند. با گذشت زمان و پیشرفت های وب سایت در صورتی که بازدید کننده های وب سایت مورد نظر افزایش یابد و میزبانی اشتراکی وب سایت را با مشکل روبه رو کند به راحتی میتوان میزبانی را به اختصاصی تغییر داد.

سرورهای داخلی یا خارجی

در سال های اخیر به دلایل گوناگون, بسیاری از کاربران به استفاده از سرور های داخلی تمایل نشان داده اند. این دلایل میتواند اجتماعی, سیاسی یا حتی اقتصادی باشد که توضیح در مورد هر کدام از حوصله ی این بحث خارج است.

میزبانی وب
سرورهای داخلی یا خارجی

سرورهای داخلی دارای مزایایی هستند که مهم ترین آن ” عدم امکان تحریم” از جانب کشورهای خارجی است. متاسفانه در سال های اخیر به دلیل تحریم های صورت گرفته, بسیاری از سرور های خارجی تمایلی به ارائه ی خدمات به سایت های ایرانی ندارند. انتقال سایت ها به سرور های داخلی این مشکل را برطرف کرده و سببب رونق کسب و کارها شده است. دسترسی دائمی به اطلاعات و بک آپ ها از دیگر مزایای این سرورها می باشد.

حسن دیگر سرورهای داخلی این است که چون فاصله‌ ی فیزیکی کمتری بین کاربران ایرانی و سرورهای داخلی وجود دارد لذا دسترسی به سایتها با سرعت بیشتری انجام میشود. استفاده از سرورهای داخلی برای دریافت رنک گوگل نیز تاثیر گذار است زیرا گوگل به سایتهایی که در کنار کاربرانش میزبانی میشود بها می دهد.

در مقایسه, سرورهای خارجی از تکنولوژی به روزتری برخوردارند و برخی مشکلات فنی سرورهای داخلی را ندارند. اما این سرورها معمولا در کانادا و آمریکا قرار دارند که این موضوع دو ایراد اساسی برای ایرانیان دارد یکی همان بحث مسافت و فاصله ی بسیار زیاد است, دیگری قیمت بالای سرورهای خارجی به دلیل تفاوت ارزش پولی ریال و دلار است.

 

امیدواریم این مقاله توانسته باشد تا حدودی شما را با فضای میزبانی وب آشنا کرده باشد. لذا پیشنهاد می کنیم که نظرات و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)