در این مقاله قصد داریم بیشتر راجب به تکنولوژی های و زبان های طراحی سایت که در این زمینه استفاده میشود اطلاعات کسب کنیم; با تکنولوژی های مثل HTML و CSS و JavaScript و PHP و LESS و SASS و jQuery و فریم ورک هایی مثل Zend و.. بیشتر اشنا شویم. زبان های طراحی سایت در سال ۱۹۸۹ توسط تیم برنرزلی خالق وب برای انتشار داده‌ها معرفی شد. برای اینکه بتوان یک وب سایت طراحی کرد باید به زبان های طراحی سایت تسلط داشت.هرچقدر در این زمینه ها اطلاعات کسب کنیم باعث میشود بهتر بتوانیم مسیر صحیح رو انتخاب کنیم.

 

 

زبان های طراحی سایت

HTML5

شاید همان طور که اکثر شاگرد ها فلاپی یا برنامه زرد نگار را به یاد نیاورند. زمان این هم برسد که html4 و xhtml1 را دیگرکسی بیاد نیاورد.برای استاندارد سازی html یک عده xhtml رو طراحی کردن که طراح وب رو مجبور میکردند که قواعد xml که یک زبان قاعده مند هست رو رعایت کنند. تفسیر کردن این کدهای html با مشکلات کمتری روبرو بود; اما مشکلات جدیدی رو به وجود آورد چون خیلی از افراد xhtmlرا  درست استفاده نمی کردند.نهایتا html5وارد بازار شد. یک استاندارد در دنیای وب را به خود اختصاص داد. که راه خود را به دنیای موبایل و دسکتاپ هم باز کرده است

یکی از مهمترین خصوصیات html5 و این است که; وظیفه هر کدام از بخش ها به خوبی مشخص است. مثلا; وظیفه خود html5 معنادار (semantic) کردن محتوا و مشخص کردن ساختار صفحه است. به همین خاطر خیلی از تگ ها و خصوصیت هایی که مربوط به تغییر رنگ و لعاب صفحه بوده است;از این نسخه حذف شده است. پس اگر از html5استفاده می کنید; همیشه این نکته را به یاد داشته باشید. موقع نوشتن کد html باید تمرکزتان مشخص کردن ساختار و معنادار کردن محتوا به بهترین و تمیزترین شکل ممکن باشد

CSS3

اگر با css3  کار می کنید توصیه خاصی ندارم; فقط این را به یاد داشته باشید که امکانات css3 تنها به شما تعلق ندارد; هر کسی می تواند با ذره ای خلاقیت تعداد زیادی انیمیشن و افکت در صفحه اش قرار دهد; و حتی می تواند صفحات را رسپانسیو کند. اما این امکانات جای خلاقیت و طراحی حرفه ای را نمی تواند بگیرد. پس توصیه ما به شما این است که یک طراح حرفه ای استخدام کنید و یا یک طراح حرفه ای شوید.

LESS و SASS

یکی از مشکلات css  نویس ها همیشه این بوده است که چیزی به اسم متغیر یا با یک نگاه چیزی به اسم code reusability  و راهی برای پیروی از اصل dry ندارند. با LESS و SASS می توانید متغیرهایی را تعریف کنید; و در تمام سایت فقط به ان متغیر ها اشاره کنید.

اگر در طراحی سایت جدی هستید; وتمایل دارید پروژه های بیشتری را در طراحی دریافت کنید توصیه ما این است که حتما با LESS و SASS کار کنید.

JavaScript

در گذشته JavaScript بیشتر در وبلاگ ها کاربرد داشت; اما امروزه به خاطر سرعت خوبی که جاوا اسکریپت در مرورگرها دارند در کروم و خیلی از جاها دیگر استفاده می شوند.

از جاوا اسکریپت می توانید به جای php و asp و ruby و پایتون; برای نوشتن برنامه های سمت سرور استفاده کنید. یا به جای cpp و سی شارپ و جاوا; برای نوشتن برنامه های کراس پلت فرم ازش استفاده کنید .

JQuery

به جز زبان های css و html که جز المان های لازم برای طراحی سایت محسوب می شوند; برای متحرک سازی صفحه و پویایی سایت احتیاج به زبانی مثل جاوا اسکریپت و کتابخانه هایش دارید; جی کوئری یک کتابخانه جاوا اسکریپت می باشد و هدف از استفاده آن این است که; بتوانیم از جاوا اسکریپت راحت تر استفاده کنید. هدف کلی این بوده است که; با استفاده از یک کتابخانه قوی کمتر کد نویسی کنیم.

JQuery جدای از جاوا اسکریپت نیست; برای استفاده از جی کوئری حتما باید پیش زمینه ای از جاوا اسکریپت داشته باشید; و دستورات اصلی آن را بدانید .

کدنویسی با جی کوئری این مزیت را دارد که با نوشتن کمترین دستورات و تعداد خط; تغییرات زیادی در صفحه میتوانیم به وجود بیاریم ;و همچنین JQuery این توانایی رو دارد که; انیمیشن و سایر کارهای متحرک سازی رو پوشش دهد. یکی دیگه از مزایای جی کوئری سازگاری آن با همه ی مرورگرها و قابلت کدنویسی سریعتر و راحت تراست.

Php

در گذشته برنامه نویسی تحت وب مشکلات خاص خود را داشت; با به روی کار امدن php  این مشکلات کمرنگ تر شد. از انجایی که این زبان برنامه نویسی زبان ساده و رایگان بود; به سرعت مورد توجه افراد قرار گرفت. و به مرور بازنویسی شد تا تمام ضعف های این زبان برطرف شود. توصیه ما به شما این است که با یاد گرفتن زبان php می توانید هر سایتی را طراحی کنید.