صاحبان وب سایت های فروشگاهی, شرکتی و هر نوع سایت دیگر که در بستر آنلاین فعالیت می کنند, در صورتی که بازدید ها از وب سایتشان بالا رفته و دیگر مانند سابق یک هاست اشتراکی پاسخگوی آنها نیست. لازم است که به یک سرور مجازی نقل مکان کنند. اما سرور مجازی چیست؟ چه مزیتی دارد؟ سرور مجازی VDS چه ویژگی هایی دارد و هزاران سوال دیگر ممکن است در این زمینه مطرح شود که ما در تیم افق وب در مجموعه مقالاتی که ارائه می دهیم قصد داریم با بیانی ساده به توضیح و پاسخ آنها بپردازیم. لذا با ما همراه باشید.

هاست اشتراکی

سرور به بخش های مجازی مختلفی تقسیم میشود که هر قسمت آن یک هاست نامیده میشود. هاست ها در سه نوع مختلف اشتراکی, اختصاصی و نیمه اختصاصی در دسترس هستند که متناسب با کارایی سایت مورد نظر میتوان یکی از اینها را خریداری کرد.

هاست اشتراکی به هاستی گفته میشود که سرور آن به بخش های مختلفی تقسیم میشوند و هر بخش در اختیار یک سایت قرار میگیرد. در این صورت ممکن است یک سرور از هزاران سایت میزبانی کند.

سرور مجازی VDS
هاست اشتراکی

این نوع میزبانی دارای مزایا و معایب بسیاری است که در ادامه مهم ترین آن را مطرح می کنیم؛

از مزایای خرید هاست اشتراکی می توان به مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد. معمولا سایت هایی که تازه راه اندازی شده اند و بازدید کننده های زیادی ندارند بهتر است برای کاهش هزینه های خود از هاست اشتراکی استفاده کنند.

به دلیل اشتراکی بودن هاست انتخابی و استفاده ی همزمان چندین سایت دیگر از آن ممکن است گاهی با مشکل افت سرعت روبه رو شد که این از معایب هاست های اشتراکی به حساب می آید. البته تا زمانی که بازدیدهای زیادی از سایت صورت نگیرد این مشکل چندان دردسر ساز نخواهد بود.

دیگر اینکه امنیت هاست های اشتراکی کمی پایین تر از سایر هاست ها می باشد. نفوذ به یکی از سایت های استفاده کننده از هاست اشتراکی و دسترسی به سرور می تواند تهدیدی برای سایر سایت ها باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع هاست می توانید به مقاله ی  خرید هاست  مراجعه کنید.

سرور مجازی VDS

سرورهای مجازی با نام های  Virtual Private Server ) VPS ) و ( VDS ( Virtual Dedicated Server  شناخته می شوند. در واقع سرورهای مجازی نمونه ی کوچکی از یک سرور اختصاصی هستند که توسط مجازی سازهای به بخش های کوچک تقسیم شده اند.سرور های مجازی VPS و VDS چیزی بین میزبانی اشتراکی و سرروهای اختصاصی هستند اما با هزینه ای به مراتب کمتر از سرورهای اختصاصی.

در مواقعی که به دلیل بازدیدهای بالای وب سایت میزبانی اشتراکی مناسب نباشد و امکان استفاده از سرورهای اختصاصی نیز وجود نداشته باشد, سرورهای مجازی بهترین گزینه هستند.

سرور مجازی یا VPS  مخفف عبارت Virtual Private Server است. سرور مجازی یک قسمت کوچک از یک سرور است مانند یک واحد از یک آپارتمان, همانطور که یک واحد آپارتمان تهیه می کنید با تهیه ی یک سرور مجازی تمام فضای سرور مجازی به صورت اختصاصی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. اما سایر بخش ها مانند شبکه و دسترسی به سرور قسمت های اشتراکی هستند.

ویژگی های سرور مجازی VDS

سرور مجازی VDS
ویژگی های سرور مجازی

از جمله ویژگی های سرور مجازی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم؛

 • در اختیار داشتن IP اختصاصی
 • مقرون به صرفه بودن
 • امکان مدیریت سرور به طور کامل با دسترسی به کنترل پنل سرور
 • اختصاصی بودن منابع پردازنده، حافظه اصلی و فضای ذخیره‌سازی اطلاعات
 • امکان مدیریت اختصاصی از راه دور
 • امکان میزبانی تعداد بالایی وب‌سایت بدون محدودیت
 • امکان نصب سیستم عامل ویندوز یا لینوکس بسته به نیاز کاربر بر روی سرور
 • امکان نصب نرم‌افزارهای مورد نیاز
 • امکان ارتقای منابع در بازه ی زمانی کم
 • امکان عیب‌یابی سریع و انتقال اطلاعات

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله خرید سرور مجازی مراجعه کنید.

دسترسی های سرور مجازی VDS

سرورهای مجازی دارای دسترسی های ویژه و مناسب هستند که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد؛

 1. هر سرور مجازی به طور مستقل میتواند سیستم عامل خودش را داشته باشد.
 2. این سیستم عامل ها میتواند ویندوز, لینوکس یا هر سیستم عامل دیگری متناسب با خواست صاحب وب سایت باشد.
 3. سیستم عامل های نصب شده مجزا از یکدیگر فعالیت می کنند.
 4. امکان نصب هر نوع نرم افزار توسط مدیر سایت وجود دارد.
 5. امکان استفاده از نرم افزارهای خاص و اختصاصی
 6. عملکردهای مستقل

سرور مجازی VDS

یکی از تکنولوژی های جدید و بسیار کاربردی که انقلابی در عرصه ی میزبانی وب سایتها به راه انداخت, مجازی سازها بودند. مجازی سازها نرم افزارهایی هستند که فضای یک سرور را به بخش های کوچکتر تبدیل می کنند. این بخس های کوچک به طور مستقل عمل میکنند و تمام ویژگی های یک سرور را دارند. به طوری که می توان برای هر کدام یک سیستم عامل مستقل نصب کرد. با این کار بهره وری از سرورها افزایش می کند و هزینه ها تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

در سرورهای مجازی دسترسی کامل به مدیر سایت داده خواهد شد. چیزی که در میزبانی اشتراکی ممکن نبود و با محدودیت رو به رو بود و در سرورهای اختصاصی نیز با هزینه های بالایی همراه بود.

موارد استفاده از سرور مجازی VDS

از سرورهای مجازی میتوان در موارد زیر استفاده کرد؛

 • آپلود و دانلود با سرعت بالا
 • برای عبور از تحریم ها
 • استفاده از برنامه و نرم افزارهایی که بصورت شبانه روزی باید به اینترنت وصل باشید.
 • سرورهای گیم
 • ذخیره سازی اطلاعات
 • ران کردن پروژه ها و اپلیکیشن ها
 • میزبانی وب و هاست
 • ارائه سرویس های هاستینگ

ویژگی های VDS

سرور مجازی VDS
ویژگی های VDS

از جمله ویژگی های سرورهای مجازی میتوان به امنیت, مدیریت هزینه, پشتیبانی خوب, قدرت کنترل بالا اشاره کرد.

امنیت

با توجه به اینکه در این سرورها با وب سایت های دیگر منابع را مشترک نیستید لذا امنیت بالایی خواهید داشت. ضمن اینکه میتوانید از برنامه ها و نرم افزارهای امنیتی خوب برای افزایش امنیت نیز استفاده کنید.

مدیریت هزینه

برای بسیاری از شرکت ها استفاده از سرورهای اختصاصی به دلیل هزینه های بالایی که دارند ممکن است مقرون به صرفه نباشد, از طرفی استفاده از میزبانی اشتراکی نیز با توجه به بازدیدهای سایت مناسب نخواهد بود لذا سرورهای مجازی برای این افراد بهترین گزینه خواهند بود.

پشتیبانی

میتوان با توجه به دسترسی هایی خوبی که در سرورهای مجازی دارید سرویس های خود را برای هر کاربر سفارشی کنید و بالاترین سطح از پشتیبانی را لحاظ کنید.

کنترل

با توجه به دسترسی های بالایی که در سرورهای مجازی دارید متیوانید کنترل کامل بر تمامی بخش ها داشته باشید.

برای ثبت سفارش طراحی سایت خود به برگه ی درخواست طراحی سایت مراجعه کنید.

سوال های متداول سرور مجازی VDS

✔ یک سرور VPSچگونه به وجود می آید؟

 • مدیر سرور ابتدا با نصب یک مجازی ساز تحت سرور, روی سرور اختصاصی آن را به بخش‌های کوچک‌تر مجازی تقسیم می کند. سپس منابع هرکدام را بنا بر سلیقه‌ی خود، نیاز کاربر و مشتری، موارد استفاده و.. بر پایه‌ی منابع سرور اصلی، به طور مستقل تعریف و مشخص می نماید.

✔ چند نوع مجازی ساز وجود دارد؟

 • مجازی سازهای مختلفی وجود دارد که از انواع آن میتوان به OpenVZ ، VMware ، KVM ، Xen و … اشاره کرد.

✔ برای استفاده از سرورهای مجازی باید سیستم عامل کامپیوتر شخصی با سیستم عامل سرور یکی باشد؟

 • سیستم عامل کامپیوتر شخصی شما هیچ ارتباطی به سیستم عامل سرورتان ندارد.

✔تفاوت vps , vds در چیست؟

 • تمام یک VDS را می توان برای قرار دادن چند نمونه VPS راه اندازی کرد. تفاوت میان سرورهای VPS و VDS بسیار ساده است. یک VDS تمام سرور را تحت کنترل خود می گیرد در صورتی که VPS سروریست که برای میزبانی از تعدادی هاست پیکربندی شده است. پیکربندی VDS اساسا منابع بسیار مناسبی از یک سرور را در اختیار شما قرار می دهد.
5/5 - (1 امتیاز)