یکی از مهم ترین و البته تاثیرگذارترین ابزارهای یک وب سایت فروشگاهی که از لحاظ روانشناسی نیز به آن بسیار پرداخته شده است، رنگ ها و تناسب آنهاست.

رنگی که برای یک وب سایت انتخاب می شود باید با لوگوی سایت و رنگ های استفاده شده در آن تناسب داشته باشد. در این مطلب قصد داریم در مورد انتخاب رنگ سایت و تناسب آن را لوگو اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. با ما تا پایان همراه باشید.

اهمیت رنگ سایت در طراحی سایت فروشگاهی

انتخاب رنگ ها در لوگو و بخش های مختلف سایت به قدری اهمیت دارد که می تواند کاربر را به خرید بیشتر تشویق کند و حتی اعتماد و توجه او را جلب کند.

البته نقطه مقابل این نکته هم وجود دارد، یعنی رنگ انتخابی یک سایت به قدری بد باشد که کاربر را مجبور به واکنش کند و در نهایت از سایت خارج شود.

اهمیت رنگ ها در طراحی سایت ها
اهمیت انتخاب رنگ سایت

در واقع رنگها دارای پیام های مثبت و منفی هستند و می توانند حس های مختلفی را به مخاطب منتقل کنند. تجربه نشان داده که در اولین بازدید از یک سایت آنچه توجه نود درصدی کاربر را به همراه دارد رنگ ها، افکت ها و تصاویر انتخاب شده هستند.

انتخاب رنگ خاص برای لوگو و سایت، در طول روز می‌تواند بارها در ذهن مشتری تداعی‌کننده برند شما باشد و تصویر ذهنی ایجاد شده می تواند باعث حس اعتماد در مشتری شود.

انتخاب بهترین رنگ سایت و توجه به کارایی آن

وقتی صحبت از رنگ سایت می کنیم در اولین قدم باید به این فکر کنیم که کاربرد سایت مربوطه چیست و قرار است چه نوع تعاملی با مشتری داشته باشد.

پاسخ به این سوال می تواند تا حد زیادی به شناخت مخاطب و هدفی که صاحبان وب سایت به دنبال آن هستند بستگی داشته باشد.

شناخت معنی و مفهوم رنگ ها، پیامی که منتقل می کنند هم در انتخاب رنگ تاثیرگذار است. توجه به مجموعه این نکات در انتخاب رنگ نشان می دهد شما با آگاهی کامل و برای یک هدف بلند مدت تلاش می کنید.

برای مثال دو رنگی که شاید زیاد با آنها سر و کار داشته باشیم، قرمز و آبی هستند. مفهومی که پشت سر این رنگ ها وجود دارد عبارت است از:

 • قرمز: این رنگ به شدت توجه بیننده را به خود جلب می‌کند. احساسات مختلفی مانند هیجان، میل به سرعت، میل به ریسک و خطر، عشق، اشتها و غیره را تشدید می‌کند. توجه داشته باشید که نباید از این رنگ در تمام قسمت های وب سایت استفاده کرد چون ممکن است تاثیر عکس داشته باشد.
 • آبی: القا کننده حس امنیت، مسئولیت‌پذیری، ایمان و آرامش است. از این رنگ می توان به عنوان رنگ اصلی و در کنار سایر ترکیب ها استفاده کرد.

برخی دیگر از مفاهیم رنگ ها را در ادامه خواهید خواند:

 • آبی روشن: آرامش و اعتماد
 • آبی تیره: صداقت و پشتکار
 • سبز: شفا بخشی، جوانی و طبیعت
 • زرد: شادی و قابل رویت
 • نارنجی: گرمی و حرارت
 • بنفش: رویایی و خودپسندی
 • صورتی: لطافت، زیبایی و جذابیت
 • سفید: پاک و خالص بودن
 • مشکی: استقامت، قدرت و اختیار
مفاهیم رنگ ها
انتخاب بهترین رنگ سایت

چند نکته طلایی در انتخاب رنگ سایت

در کنار آشنایی با مفهوم رنگ ها لازم است که به نکات زیر نیز توجه کنید تا بهترین و مناسب ترین رنگ سایت را انتخاب کنید:

 1. رنگ انتخابی نباید خوانایی نوشته های سایت را کم کند و در اصطلاح چشم را بزند.
 2. برای خوانایی بهتر لازم است که تضاد مناسبی بین متن و رنگ پیش زمینه وجود داشته باشد.
 3. از رنگ های استفاده شده در لوگو برای سایت استفاده کنید تا تناسب خوب و زیبایی چند برابری داشته باشد.
 4. اصل مهم و اساسی این است که سادگی و زیبایی را همیشه در نظر داشته باشید. فراموش نکنید فقط از چند رنگ آن هم با تناسب خوب استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از تاثیر رنگ ها در فروش، مقاله “تاثیر رنگ در وبسایت چگونه باعث افزایش فروش میشود؟” را مطالعه کنید.

اهمیت طراحی لوگوی مناسب

تا اینجا گفتیم که انتخاب رنگ در طراحی سایت و لوگو از اهمیت زیادی برخورد دار است اما آنچه قبل از این موضوع باید روشن شود این است که اساسا چه نیازی به لوگو است و چه نکاتی را باید برای طراحی لوگو رعایت کرد؟

لوگو مشخصه، نشان حرفه و به نوعی پلاک هویتی برند شماست. تفاوتی هم ندارد در چه زمینه ای فعالیت می کنید، یعنی وب سایت شما فروشگاهی است، شرکتی یا حتی شخصی است.

اهمیت طراحی لوگو برای فروشگاه اینترنتی
اهمیت طراحی لوگو

در حقیقت قرار است که مشتریان، کاربران و طرفداران، شما را با این نشان بشناسند.

در ادامه برخی از مهم ترین نکاتی که در طراحی لوگو باید در نظر بگیرید را مطرح می کنیم.

 1. سادگی و ظرافت کاری
 2. در انتخاب رنگ دقت کنید
 3. لوگو باید بر روی بسترهای مختلف مناسب باشد
 4. اطلاعات کافی در مورد برند داشته باشید
 5. فونت مناسب انتخاب کنید
 6. نوع لوگو
 7. از فضای خالی یا سفید هم استفاده کنید. همیشه به دنبال پر کردن تمام فضا و شلوغ کردن آن نباشید.
 8. کپی نکنید. کپی کردن لوگو از روی برندهای دیگر حس عدم اعتماد را به مخاطب منتقل می کند، پس خلاق باشید.
 9. خلاقیت همیشه مشتری جذب می کند. از طرح ایده های جدید نترسید و مطمئن باشید که جدیدترین ایده ها، خلاقانه ترین ها هستند.

به افق وب اعتماد کنید

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

در صورتی که برای طراحی سایت فروشگاهی یا هر سایت دیگر خود به تیم افق وب مراجعه می کنید، با خیال راحت می توانید انتخاب رنگ و … را به طراحان ما بسپارید و از این بابت خیالی آسوده داشته باشید.

افراد تیم افق وب رنگ های متناسب با سایت شما را انتخاب کرده و در یک مجموعه در اختیار شما قرار می دهند تا نظر شما به عنوان صاحب وب سایت را نیز جویا شوند. در نهایت با توافق طرفین و انتخاب مناسب ترین رنگ می توانید یک وب سایت عالی داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روال طراحی سایت و آگاهی از سایر خدمات با کارشناسان ما تماس بگیرید.