اولین قدم برای راه اندازی یک وب سایت ثبت دامنه است. در واقع دامنه همان نامی است که برای ورود به سایت در موتور جستجو مورد نظر خود وارد می کنید. مانند www.ofoghweb.ir . دامنه به بیان ساده آدرس کسب و کار شماست. برای اینکه کسب و کار شما گسترش پیدا کند و مشتریان و کاربران بتوانند اطلاعاتی در مورد شما به دست بیاورند لازم است در اولین قدم شما را از روی آدرسی که مختص شماست پیدا کنند. این آدرس برای وب سایت ها همان دامنه است. برای ثبت دامنه در ابتدا لازم است با مفهوم آن آشنا شوید و نکاتی را در مورد انتخاب یک دامنه ی مناسب بدانید. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در این زمینه در اختیار شما قرار دهید لذا با ما همراه باشید.

دامنه چیست؟

برای ورود به دنیای اینترنت و فضای آنلاین لازم است تا در ابتدا یک آدرس برای سایت خود داشته باشید. همانطور که گفتیم این آدرس را دامنه می نامند. انتخاب و ثبت یک دامنه کاری تخصصی است. در صورتی که قصد دارید طراحی سایت خود را به یک گروه طراحی واگذار کنید , متخصصین این گروه این کار را برای شما انجام خواهند داد. اما بد نیست که در مورد دامنه و ویژگی هایی که لازم است تا یک دامنه داشته باشد اطلاعاتی را به دست بیاورید تا درک کامل تری نسبت به اصطلاحات مرتبط با طراحی سایت داشته باشید.

ویژگی های یک دامنه مناسب

ثبت دامنه
ویژگی های دامنه

دامنه از دو بخش اسم و پسوند تشکیل شده است که حاصل آن آدرس سایت مورد نظر است. برای مثال در آدرس www.ofoghweb.ir کلمه ی ofoghweb اسم و ir پسوند است.

نام دامنه ای که برای یک وب سایت انتخاب میشود باید منحصر به فرد باشد یعنی قبلا به ثبت نرسیده باشد. ضمن اینکه بهتر است قابلیت به یاد سپاری را داشته باشد, استفاده ی افراطی از حروف ها و عددها سبب می شود که به خاطر سپردن این قبیل آدرس ها کار دشواری برای کاربر باشد. نام انتخابی باید قابلیت تبدیل شدن به برند مورد نظر را داشته باشد. یعنی جذاب باشد زیرا قرار است تعیین کننده ی هویت سایت و برند باشد.

نکته ی دیگر در مورد نام دامنه این است که باید دقیقا نام کسب و کار شما باشد. نمی شود با نامی متفاوت از آنچه فعالیت می کنید وب سایت راه اندازی کنید. زیرا مشتریان به راحتی شما را در اینترنت پیدا نخواهند کرد و در صورت یافتن به سختی اعتماد می کنند.

اهمیت پسوندها در ثبت دامنه

پسوندهای مختلفی وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند. مانند ir. یا com.

پسوندها را میتوان به دسته های پسوندهای عمومی, اختصاصی و ملی تقسیم کرد.

پسوندهایی مانند com. که مناسب فعالیت های تجاری و کوتاه شده ی ( commercials ) می باشد, net. که مخفف ( network ) و مناسب شبکه و org. که کوتاه شده ی ( organization ) است و برای ارگان ها استفاده میشود را میتوان در دسته ی پسوندهای عمومی قرار داد.

پسوندهای اختصاصی همانطور که از نامشان مشخص است به صورت اختصاصی برای کسب و کاری خاص یا حتی یک فرد میتواند صادر شود. از جمله پسوندهای اختصاصی میتوان به biz. مخفف ( Business ) و pro. مخفف ( Professional ) اشاره کرد که به ترتیب برای کسب و کارهای تجاری و حرفه ای می باشند.

پسوندهای ملی مختص هر کشور است. برای مثال پسوند کشور ایران  ir. است. به طور اختصاصی هر کشور دارای یک پسوند است که سایت های فعال از آن استفاده می کنند.

از انواع دامنه های فعال در ایران میتوان به موارد زیر اشاره کرد که هر کدام در زمینه ای خاص کارایی دارند؛

 • co.ir
 • ac.ir
 • id.ir
 • org.ir
 • sch.ir
 • gov.ir
 • net.ir

در صورتی که تمایل دارید ثبت دامنه و طراحی سایت خود را به تیم افق وب بسپارید, درخواست خود را در درخواست طراحی سایت ثبت کنید.

ثبت دامنه

ثبت دامنه
ثبت دامنه

با دانستن و آگاهی از نکاتی که تا اینجای مقاله مطرح کردیم, ثبت نام دامنه بسیار راحت خواهد بود فقط کافی است؛

 1. یک نام دامنه انتخاب کنید
 2. وارد صفحه ی ثبت نام دامنه در یکی از سایت های فروش هاست و دامنه شوید
 3. نام مورد نظر را وارد کنید
 4. مطمئن شوید که این نام قبلا و توسط فرد دیگری به ثبت نرسیده است
 5. در صورتی که نام مورد نظر شما قبلا ثبت شده باشد باید نام خود را تغییر دهید و این روند را تکرار کنید
 6. پس از دریافت تایید در مورد اینکه نام دامنه ی شما منحصر به فرد است کافی مبلغ مورد نظر را پرداخت کنید
 7. و در نهایت دامنه ی شما خریداری شده و به نام شما ثبت میشود

چند نکته در ثبت دامنه

 • نام دامنه را تا جایی که امکان دارد کوتاه انتخاب کنید
 • بهتر است زمینه ی کاری در دامنه ی شما قرار بگیرد. برای مثال اگر در زمینه ی غذا فعالیت میکنید از کلمه food نیز در نام انتخابی خود استفاده کنید
 • تا میتوانید از خط فاصله, نقطه و استفاده از اعداد پرهیز کنید.

انواع دامنه

ثبت دامنه
انواع دامنه

 

com.

شرکت‌های تجاری

be.

بلژیک

org.

ارگان‌ها و مراکز غیرانتفاعی

gr.

یونان

net.

شبکه و خدمات اینترنتی

ca.

کانادا

info.

سایت‌های اطلاع‌رسانی

my.

مالزی

pro.

افراد حرفه‌ای

ae.

امارات عربی

biz.

برای کسب‌و‌کارها

eg.

مصر

name.

اشخاص حقیقی

eu.

اتحادیه اروپا

mobi.

سرویس‌دهی موبایل

es.

اسپانیا

travel.

خدمات مسافرتی

fr.

فرانسه

edu.

پایگاه‌های آموزشی

au.

استرالیا

Tv.

شبکه‌های تلویزیونی

gb

بریتانیا

int.

سازمان‌های بین‌المللی

nl.

هلند

gov.

نهادهای دولتی

ch.

سوئیس

ir

کشور ایران

in.

هند

co.ir.

شرکت‌های غیر دولتی

cn.

چین

ac.ir.

وزارت علوم، وزارت بهداشت و…

iq.

عراق

sch.ir.

موسسات آموزشی

tr.

ترکیه

net.ir

خدمات شبکه

af.

افغانستان

gov.ir.

بخش‌ اجرایی موسسات

kr.

کره جنوبی

org.ir.

انجمن‌های علمی

us.

ایالات آمریکا

id.ir.

اشخاص حقیقی

it.

ایتالیا

jp.

ژاپن

IS

ایسلند

 

سوال های متداول ثبت دامنه

✔ دامنه های خریداری شده جه مدت اعتبار دارند؟

 • دامنه ی ثبت شده میتواند برای یکسال یا چند سال متناسب با انتخاب و نیاز کاربر خریداری شود. پس از این مدت در صورتی که مالک وب سایت آن را تمدید نکند این اجازه برای شرکت ارائه دهنده وجود دارد که آن را به فرد دیگری واگذار کند.

✔ هاست چیست؟

 • یک دامنه تنها نام سایت مورد نظر است و هر وب سایتی نیاز به بستری دارد تا بتواند در این بستر فعالیت کند. هاست (Host) یک فضای محدود شده است که فایل ها و اطلاعات وب سایت شما را نگهداری ( میزبانی ) می کند و آن را در صفحات وب نمایش میدهد. در واقع هاستی که برای وب سایت ها خریداری میشود بخشی از یک سیستم همیشه روشن است.

✔ تفاوت URL و دامنه چیست؟

 • دامنه نام اصلی سایت است. در صورتی که هر صفحه از وب سایت دارای آدرسی مشخص است مانند https://ofoghweb.ir/about/. این آدرس ها را URL می گویند.
5/5 - (2 امتیاز)